Jakie narzędzia są skuteczne przy pielęgnacji trawnika?

Brak komentarzy brak ocen

Przeważnie, kiedy nadchodzi wiosna, przypominamy sobie o ogromie pracy na zewnątrz, szczególnie w ogrodzie. By był on uporządkowany i wyglądał perfekcyjnie, potrzebne są chęci do regularnej pracy oraz zaangażowanie, dlatego że nawet najlepiej wykonana praca, musi być powtórzona! Większość z nas ma trawnik, który powinien być systematycznie pielęgnowany. W niniejszym wydaniu prezentujemy skuteczne narzędzia, które warto posiadać w swoim ogrodzie!

Kosiarka jest absolutnie niezbędna!

Absolutną podstawą, w którą musimy wyposażyć nasze ogrodnicze arsenały, jest kosiarka. Im mniej okazały teren trawnika, tym inny gatunek kosiarki będzie nam potrzebny. Na najmniejszych skwerkach do 200-300 m2, wystarczy kosiarka bębnowa. Do stosunkowo większych terenów przyda nam się kosiarka elektryczna, jednakże należy mieć na uwadze ciągnący się przewód. Z kolei na największych przestrzeniach trawiastych rewelacyjnie sprawdzi się kosiarka spalinowa, która niestety jest najgłośniejsza spośród wszystkich, ale dodatkowo najbardziej skuteczna. Warto zastanowić się nad kosiarką, która posiada opcję mulczowania zgromadzonej trawy, innymi słowy – maksymalnego mielenia zbioru oraz dystrybuowania go na koszonej nawierzchni. Jest to kapitalna opcja do zastąpienia kompostownika oraz nieużywania dzięki temu dodatkowego sztucznego nawozu.

Aerator – czym jest i jakie są jego zalety podczas pielęgnacji trawnika?

O ile zależy nam na równej oraz bujnej nawierzchni trawnika, powinno się wyposażyć w aerator. Jest to sprytne narzędzie zaopatrzone w zintegrowane ostre kolce (niekiedy spotyka się też wbudowane metalowe rurki), które przemieszczając się po nawierzchni trawy, wbijają się w ziemię, tym samym ją natleniając. Dzięki temu trawa lepiej rośnie, albowiem ma więcej powietrza, a jej korzenie mają więcej przestrzeni do rozwoju. Względnie nowym udogodnieniem są również specjalne nakładki na buty do natleniania trawnika. Polega to na tym, że wkładamy na swoje buty nakładki wyglądające jak korki u piłkarzy i poprzez chodzenie po trawie, natleniamy ją.

Czym jest wertykulator i jak działa?

Porównywalnym urządzeniem do aeratora jest wertykulator, niemniej jednak podstawowa różnica jest tego typu, że wertykulator ma w sobie ostrza, które przesuwając się po nawierzchni trawy, wyciągają wszystko to, co najsłabiej ukorzenione, a więc w większości wypadków po prostu chwasty i suche źdźbła. Narzędzie cudownie sprawdza się po sezonie jesienno-zimowym, kiedy trawa często jest w gorszym stanie. Trawnik po takim zabiegu zazwyczaj nie wygląda zbyt dobrze, jednak nie należy się tym przejmować, albowiem trawa musi wypocząć i nabrać miejsca do powtórnego wzrostu.

Podkaszarka, czyli mały robot koszący!

Nie wszędzie uda nam się dotrzeć z kosiarką, nawet tą o najmniejszych rozmiarach. Są takie miejsca w naszym ogrodzie, jak szczeliny między skalniakami, skarpy oraz górki, gdzie po prostu kosiarka nie wjedzie. W tym celu stosujemy podkaszarkę, która w niektórych mniejszych ogrodach może w zupełności wystarczyć jako wyłączny robot koszący, albowiem nadaje się znakomicie na małe powierzchnie trawiaste. Na dodatek skosimy nią również wysokie pędy i trawy.

Kiedy pielęgnujesz trawnik, będą potrzebne nożyce ogrodowe!

Podczas kiedy kosimy trawnik, to przy rabatach ogrodowych, obudowanych kostką granitową czy inną palisadą, mogą być pozostałości trawy, które nie wyglądają dobrze. Wtedy należałoby zastanowić się nad zakupieniem nożyc ogrodowych ręcznych bądź elektrycznych, które idealnie wpasują się w niedostępne miejsca. Przy użyciu powyższych narzędzi oraz regularnej pielęgnacji, nasz trawnik powinien być zielony oraz cieszyć oko!

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii