Jak zgłosić grupę na survival w lesie do nadleśnictwa?

Komentarze:1
5.00 / Głosów: 1

Oferta szkół przetrwania z każdym kolejnym rokiem się powiększa. Pasjonatów takiej formy spędzania czasu przyciąga adrenalina i chęć sprawdzenia swoich możliwości w trudnych, niecodziennych warunkach. Z pewnością szkolenia survivalowe sprzyjają kreatywności, a także uruchamiają pierwotne instynkty. Dodatkowym aspektem przemawiającym na korzyść survivalu jest powrót do natury, naszego naturalnego środowiska. Kilkudniowe szkolenie w lesie pozwala oderwać się od codzienności w bardzo konstruktywny sposób.

Czym jest i na czym polega survival?

Survival, czyli inaczej szkoła przetrwania, to forma działań, jaka polega między innymi na umiejętności funkcjonowania w środowisku naturalnym bez dostępu do podstawowych udogodnień w postaci bieżącej wody oraz prądu. Niezwykle często osoby mocno zafascynowane survivalem rezygnują z zadaszonych noclegów na rzecz namiotów albo zbudowanych własnoręcznie szałasów.

Survival w Polsce z prawnego punktu widzenia 

Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, między innymi Lasy Państwowe ograniczały obecność osób na ich terenach do minimum. Nocowanie i zajmowanie konkretnego terenu było bardzo źle odbierane, a wręcz nielegalne. Jednak środowiska osób zrzeszonych wokół survivalu oraz bushcraftu wypracowały porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki tym przedsięwzięciom szara strefa została mocno ograniczona. Obecnie w całej Polsce wyznaczone są konkretne lokalizacje, gdzie legalnie można praktykować techniki szkoły przetrwania.

Dolny Śląsk i okolice Świeradowa-Zdrój miejscem na legalny survival 

Osoby zainteresowane odpoczynkiem w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski powinny skierować swoją uwagę na Dolny Śląsk i okolice uzdrowiskowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To tutaj znajduje się jeden z terenów wyznaczonych do praktykowania survivalu oraz bushcraftu. Jest to atrakcyjna lokalizacja dla miłośników gór, przyrody i tajemnic Dolnego Śląska.

Gorzów Wielkopolski i Nadleśnictwo Lubsko jako lokalizacja na legalny survival

Jeśli interesują Cię bardziej tereny nizinne, doskonałym przykładem odpowiedniego wykorzystania przestrzeni do survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego i Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się miejsca, które są położone w lasach. Charakterystyczne dla województwa lubuskiego drzewostany i dobra infrastruktura parkingowa. Tym szczycą się tamte okolice.

Elbląg oraz Stegna dla zwolenników morskich klimatów dla miłośników survivalu 

Bardzo atrakcyjną lokalizacją są obszary blisko Morza Bałtyckiego. Znajdziemy tam interesujące miejsca do uprawiania survivalu. Najwięcej obszarów znajduje się w okolicach Stegny i położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek i woda. Taki klimat jest atrakcyjny dla wielu. Głównie w okresie letnim jest to bardzo modny kierunek do uprawiania survivalu oraz bushcraftu.

Swoją obecność w lesie zgłoś do odpowiedniego nadleśnictwa

Pojawienie się obszarów, na których legalnie można uprawiać survival i bushcraft ucieszyło wszystkich pasjonatów tej formy aktywnego wypoczynku. Punktów wyznaczonych dla swobodnego biwakowania pojawiło się na mapie Polski dość wiele. Szacuje się, że osób zajmujących się survivalem jest ponad 40 tys. i wciąż ich przybywa. We wszystkich wyznaczonych miejscach można biwakować dwie noce z rzędu w grupie nieprzekraczającej 4 osób. Trzeba jedynie powiadomić odpowiednie nadleśnictwo o tym zamiarze (np. drogą mailową) i posprzątać po sobie. Nie zezwolono jednak na używanie otwartego ognia, z czym musieli się pogodzić biwakujący.

 

Oceń
Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:1
Wacław Pawlak

Mój szwagier jest leśniczym i nie jest pozytywnie nastawiony do wycieczek survivalowych. Nie każdy potrafi zostawić miejsce w takim stanie, w jakim było kiedy przyszedł co jest smutne.

Oceń komentarz:
  • 1
  • 0

Mój szwagier jest leśniczym i nie jest pozytywnie nastawiony do wycieczek survivalowych. Nie każdy potrafi zostawić miejsce w takim stanie, w jakim było kiedy przyszedł co jest smutne.

Inne artykuły z tej kategorii

Brak artykułów