Jak wybrać najlepszą nutę zapachową dla siebie?

Komentarze:1 brak ocen

Na piękny zapach perfum składa się wiele różnych nut w odmiennych proporcjach. Dla każdego idealny zapach jest inny, dlatego istnieje aż tak wiele różnych kompozycji. Mieszanka idealna dla Ciebie powinna budzić pozytywne emocje oraz być dopasowana do Twoich cech osobowości. Jakie nuty powinny dominować w Twoich perfumach?

W jaki sposób wybrać nuty kwiatowe?

Istnieją cztery fundamentalne grupy aromatów, jakie można umieścić na schemacie, inaczej zwanym kole zapachów. Pierwszą grupą są nuty kwiatowe, jakie występują nieomal we wszystkich perfumach kobiecych. Z reguły trafiają do nuty serca, inaczej zapachów, jakie stają się w pełni odczuwalne po piętnastu minutach od aplikacji i utrzymują się przeciętnie od 1,5 do 3 godzin. „Sztandarowe” kwiaty używane w perfumach to róże, lilie, konwalie, fiołki, magnolie, ylang-ylang, jaśminy oraz tuberozy. Czynią one zapach bardziej romantycznym, eleganckim oraz kobiecym.

W jaki sposób wybrać nuty orientalne?

Jest to najbogatsza oraz najbardziej różnorodna grupa, która od razu przenosi nas na Bliski Wschód. Kadzidło oraz bursztyn jest zaliczany do grupy lekkich, wschodnich aromatów, kalafonie – typowo orientalnych. Paczula oraz drzewo sandałowe to zapachy orientalno-drzewne. Są to często dość ciężkie zapachy, trafiają do nuty bazy. Korzenne przyprawy (pieprz, wanilia, kardamon), ambra, piżmo tworzą długo utrzymujące się tło, jakie zapisuje się w pamięci oraz sprawia, że chcemy wrócić do perfum.

W jaki sposób wybrać perfumy świeże? 

Pojawiają się w nucie głowy, to jest tej pierwszej, którą wyczuwamy od razu. Orzeźwiające, lekkie, niezwykle przyjemne, składają się na nie między innymi trawy i nuty zielone, aromaty morskie oraz wodne. W kole zapachów do świeżych kwalifikowane są także nuty owocowe, również te lekko słodkie, takie jak jagody, truskawki, maliny i inne. Szczególnym rodzajem zapachów świeżych są cytrusy, częstokroć wyodrębniane jako osobna grupa, albowiem jej przedstawiciele niezwykle często pojawiają się w perfumach. Są to olejki z pomarańczy, cytryny, pomelo, kwiatów pomarańczy, grapefruitów, limetek, ale także do tego grona kwalifikowana jest bergamotka. Na pograniczu nut świeżych oraz drzewnych są zioła, te mocno aromatyczne, jak lawenda, tymianek i rozmaryn.

W jaki sposób wybrać perfumy drzewne?

Lekko tajemnicze, lubiane w perfumach dla mężczyzn bądź jako składnik nut bazy w damskich. Zapachy drzewne to nie tylko samo drewno, aczkolwiek każdy gatunek pachnie w inny sposób; to również mech, bursztyn, trawa cytrynowa, ale również skóra oraz drzewa orientalne, bardzo pachnące. Mają one za zadanie wydostać głębię perfum, wkomponować delikatne przejścia pomiędzy kolejnymi nutami, zmiękczać i sprawiać, że cała kompozycja sprawia wrażenie komfortowej. Istnieją także takie aromaty, jakie swoją mocą i zdecydowaniem dominują nad innymi, przykładowo ekstrakty drzewa agarowego.

W jaki sposób wybrać inne, równie interesujące nuty?

Niektóre równie interesujące nuty nie wpasowują się w żadną z wymienionych wyżej kategorii. Są to najciekawsze zapachy, które często potrafią całkowicie odmienić kompozycję i dodać jej niesamowitego charakteru. Warto więc zdecydować się na taki zapach, jeśli lubimy niebanalne rozwiązania. Zwykle są to zapachy spożywcze, takie jak kawa, sól, czekolada lub miód.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:1
Karolina Witkowska

Idealny artykuł dla mnie, ponieważ uwielbiam perfumy i mam ich sporą kolekcję.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Idealny artykuł dla mnie, ponieważ uwielbiam perfumy i mam ich sporą kolekcję.

Inne artykuły z tej kategorii