Jaki ubiór należy nosić latem w górach?

Brak komentarzy brak ocen

Góry są jednocześnie oazą, jak i przyjemnością dla przebywających tam turystów bez względu na to, czy są początkującymi osobami, czy zaawansowanymi wspinaczami. Letnia wycieczka w góry kojarzy się z ciepłym słońcem, lekką opalenizną i pełnym plecakiem. Może się jednak zdarzyć, że zamiast tego, będziesz poparzony przez słońce, odwodniony i obolały z powodu źle dobranego obuwia. Dlatego poniżej opisujemy rzeczy, które w górach są niezbędne!

Zainwestuj w nakrycie głowy!

Do najistotniejszych elementów należy nakrycie głowy. Musimy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed silniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są uniwersalne chusty, standardowe czapki z daszkiem lub kapelusze z rondem, które ochronią górną powierzchnię naszego ciała.

Zabierz ze sobą na wypad w góry latem właściwą odzież!

Kolejnym istotnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najodpowiedniej, aby ubrania były przepuszczające, to znaczy oddychające. Podczas gdy intensywnie maszerujemy, nasze ciało z większym natężeniem się poci. Stąd istotne jest odprowadzenie wilgoci, by nie ochłodzić ciała przykładowo mokrą koszulką. Fenomenalne na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest delikatna i dopasowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. W wielu przypadkach wraz z latem nadchodzą silniejsze deszcze, dlatego wskazane jest spakować także kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Zwłaszcza przydatne są te z dodatkowym systemem wentylacji, przykładowo w postaci dodatkowych zamków pod pachami, które mogą odprowadzać powietrze. Stopień wodoszczelności jest zależny od parametrów pojedynczych membran. Standardowe kurtki softshellowe mogą nie wytrzymać solidnych opadów deszczu, albowiem są pokryte jedynie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po kilku praniach najzwyczajniej się ściera. Powinno się zainwestować więc w porządną, hardshellową kurtkę z odpowiedniej jakości membraną.

Odpowiednie buty podczas letniego wypadu w góry są niezastąpione!

Porządne buty na szlaki górskie to ważna kwestia. Najczęściej większość osób radzi, by decydować się na wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to jednak konieczność, jeśli wybieramy proste, niezbyt wymagające trasy. Bierzmy pod uwagę również temperaturę, w której przyjdzie nam się wspinać – parę centymetrów przewiewu stopy będzie robić różnicę. Niewątpliwie nie uwzględniamy wszelakiego rodzaju klapek czy lekkiej konstrukcji półbutów. Po kilkugodzinnym marszu nawet po równej powierzchni na stopach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia i będzie nam po prostu niekomfortowo. Na lekkie ścieżki możemy za to przemyśleć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Takie obuwie jest nadzwyczaj wygodne ze względu na odpowiednie dopasowanie do stopy oraz solidne podeszwy. Podczas chodzenia ochraniają nasze nogi przed zwichnięciami i upadkami. Większość jest zabezpieczona antybakteryjnymi powłokami, co dodatkowo chroni przed wilgocią. Jeżeli bierzemy pod uwagę obuwie z wyższą cholewką, weźmy pod uwagę te z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest niezwykle istotna, kiedy kroczymy przez kałuże czy strumyki, lub zwyczajnie zacznie kropić deszcz.

Istotną częścią na letniej wycieczce w góry są okulary przeciwsłoneczne!

Okulary przeciwsłoneczne to bez wątpienia „musthave” wypadu w góry. Gdy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce także mocniej daje się we znaki. W takim przypadku jesteśmy mocniej narażeni na promieniowanie. Chrońmy oczy, wybierając okulary, które faktycznie są do nas dostosowane i nie będą spadać z nosa podczas aktywnego marszu.

Odpowiedni plecak jest podstawą letniego wypadu w góry!

W plecaku możemy zmieścić wodę, jedzenie, kurtkę przeciwdeszczową oraz mapę. Jest on niezbędny podczas górskich wypraw, a jednak zdarza się, że turyści na szlaku noszą reklamówki. Nie jest to odpowiednie rozwiązanie. Pamiętajmy, aby plecak był sztywny. Jeśli wybieramy się na krótką jednodniową trasę, to może być nieco luźniejszy W momencie, planujemy dłuższą wyprawę, to powinien być bardziej sztywny. Dobrze, aby posiadał wentylację, szczególnie w cieplejszych dniach!

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii

Brak artykułów