Jak krok po kroku zadbać o narzędzia ogrodowe?

Komentarze:1 brak ocen

Narzędzia ogrodowe muszą być wykonane z solidnych i jakościowych materiałów, dzięki temu będą służyły przez wiele lat. Nawet perfekcyjny surowiec może się szybko ulec zniszczeniu, kiedy się o niego nie będzie prawidłowo dbało. Narzędzie nie będzie już w należyty sposób spełniać swojej funkcji. Po określonym czasie stosowania sprzętu ogrodowego należy go oczyścić z zanieczyszczeń. Specjalną uwagę powinno się przeznaczyć także po zakończonym sezonie.

W jaki sposób zadbać o narzędzia ogrodowe, żeby służyły jak najdłużej?

Brudne narzędzia to nie tylko kwestia estetyki, ale również bezpieczeństwo użytkowania. Pozostałości po wykonanych pracach osadzają się na sprzęcie. Drobinki ziemi, elementy roślin oraz różne substancje mogą przyczyniać się do rozwoju bakterii. Wykonując czynności takimi brudnymi narzędziami, możesz doprowadzić do rozwoju choroby u swoich roślin. Po każdorazowym użytkowaniu należy wyczyścić narzędzie ogrodnicze. Do czyszczenia polecamy spirytus salicylowy, który usunie bakterię. Możesz spokojnie używać również wrzątku. Po przemyciu narzędzi pamiętaj o ich wysuszeniu. W przypadku ręcznych narzędzi ogrodowych takich jak nożyce, sekatory czy motyki trzeba zwrócić uwagę na ostrzenie. Nie naostrzone narzędzia nie będą należycie służyły. Przy metalowych elementem ważne jest ich naoliwienie. Zapobiegnie pojawieniu się rdzy, gdy na zewnątrz znacznie wzrośnie poziom wilgotności. Pojawiające się ślady korozji można co prawda usunąć, ale znacznie wpłynie to na jakość danego sprzętu.

Co gdy narzędzia mają silnik lub są elektryczne?

Narzędzia ogrodowe posiadające silnik powinno się konserwować zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku kosiarki należy wykorzystać do końca paliwo, zabezpieczamy w ten sposób narzędzie przed przypadkowym uruchomieniem. Z kolei wszystkie elektryczne urządzenia powinny być zabezpieczane przed wilgocią. Trzeba więc zwrócić uwagę na miejsce przechowywania. Ciemna oraz wilgotna piwnica zdecydowanie nie jest odpowiednim miejscem. Świetnie sprawdzi się za to w tym celu szopa wybudowana w ogrodzie lub garaż. W tych miejscach jest większa cyrkulacja powietrza.

W jakim miejscu warto przechowywać narzędzia ogrodowe? 

Sprzęt wykorzystywany w ogrodzie powinien mieć swoje miejsce. Przechowywanie go wraz z innymi albo w ciasnej skrzyni doprowadzi do uszkodzeń. Narzędzia muszą mieć stabilne podłoże — najlepszy będzie regał z możliwością powieszenia. Jest to poręczne rozwiązanie sprzyjające utrzymaniu porządku. Każdy sprzęt ma swoje miejsce. Przedmioty nie dotykają podłoża i w razie wykonywania mokrych prac mają szanse na osuszenie. Stawiając na jakościowe produkty, dbając o nie należycie, możesz, mieć pewność wieloletniego użytkowania. Takie rozmieszczenie uchroni Cię także przed zbędnymi urazami np. w postaci nadepnięcia na grabie.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:1
Zenon Sobczak

Kiedyś narzędzia były bardziej wytrzymałe. Silniki w kosiarkach chodziły latami. Teraz jakość sprzętów schodzi na psy.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Kiedyś narzędzia były bardziej wytrzymałe. Silniki w kosiarkach chodziły latami. Teraz jakość sprzętów schodzi na psy.

Inne artykuły z tej kategorii