7 lektur szkolnych, które naprawdę warto przeczytać

Brak komentarzy brak ocen

Ciekawa i wciągająca książka to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Czytanie książek jest niezmiernie ważne i pouczające. Rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i możemy się z nich wiele dowiedzieć. W wielu książkach przedstawione są wartości, które warto naśladować, uczą też emocji i uczuć, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Książki bawią, smucą i są wiernymi towarzyszami, do których zawsze można powrócić. Pomagają się również wyciszyć i zrelaksować. Jedno jest pewne. Z dobrą książką nie można się nudzić.

Jakie lektury dla najmłodszych klas szkoły podstawowej wybrać?

Fenomenalna, napisana z dużą dawką humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, ukazująca jego postać oraz zainteresowania. W książeczce znajdują się także wiersze Tuwima.  Czytani tej lektury to ogromna przyjemność, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To doskonały sposób na zapoznanie się z życiem i twórczością autora „Lokomotywy” i wielu innych wierszy dla najmłodszych.

Detektyw Pozytywka – zagadki dla małych czytelników 

Czytelnicy mogą się zdziwić, że tak genialnie napisana historia jest szkolną lekturą. To wspaniale, że w kanonie lektur znajdują się współczesne książki polskich autorów, które są atrakcyjne i zapadają w pamięć. Garść zagadek kryminalnych, dostosowanych do młodego wieku czytelników, uczy spostrzegawczości i logicznego myślenia.

O psie, który jeździł koleją – czy to ciekawa lektura? 

Istnieją książki, które poruszają serca kolejnym pokoleniom czytelników. Taka jest właśnie historia o Lampo, włoskim psie, który jeździł koleją. Co ciekawe, książka jest zainspirowana prawdziwą historią. Jest to wzruszająca opowieść o przyjaźni, wierności i zaangażowaniu, a także o tęsknocie i szczególnej więzi, jaka może połączyć człowieka i jego czworonożnego towarzysza.

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi autorstwa Rafała Kosika jako szkolna lektura 

Kolejny kryminał dla dzieci w kanonie lektur! Co prawda bohaterami jest trójka gimnazjalistów, jednak dobrze odzwierciedla świat trzynastolatków. Roboty i inne wynalazki, komputery, duchy, zagadki do rozwikłania, a nawet pierwsze, nieśmiałe uczucia – to wszystko można znaleźć w tej pozycji. Dla dzieciaków, którym lektura się spodoba mamy dobre wieści: to zaledwie pierwsza z wielu części historii o tej trójce!

Czy Mikołajek to ciekawa lektura dla dzieci? 

Perypetie Mikołajka, małego francuskiego chłopca, i jego kolegów, które da się z powodzeniem czytać dzieciom na dobranoc, lub zabrać tę książkę na rodzinny wyjazd. Doskonały humor oraz ciekawe przygody szkolnych kolegów, wzbogacone przykładami, jak dzieci postrzegają świat dorosłych – Mikołajek bawi młodszych i starszych. Na pewno jest to lektura, którą czyta się z przyjemnością.

Balladyna – komu spodoba się ta lektura? 

Może nie jest to trafny wybór na wyjątkową lekturę szkolną, ale wystarczy spojrzeć na nią z innej perspektywy, a okazuje się, że jest to doprawdy wciągająca książka! Wyobraźmy sobie rywalizację Balladyny i Aliny o Kirkora we współczesności – film na podstawie takiej historii byłby wciągającą sensacją. Balladyna jest czarnym charakterem, nawet pomimo wyrzutów sumienia dalej postępuje źle. Słowacki pisze piękną, starodawną polszczyzną, jednak spory bohaterów oraz postacie mogłyby równie dobrze być przedstawione w stylu greckiej tragedii. Dużym plusem jest forma dramatu, dzięki której czyta się go szybko.

Stowarzyszenie umarłych poetów – książka na podstawie filmu 

Książka powstała na podstawie głośnego filmu Petera Weira pod tym samym tytułem. Jest to wzruszająca i pełna porywających momentów historia o grupie uczniów, którzy odkrywają swoje uśpione pasje i marzenia. Budzi je w nich niebanalny pedagog John Keating. Sposób, w jaki uczy, jest tak niekonwencjonalny i tak niezgodny z doktryną uczelni, że finalnie musi pożegnać się z posadą. Młodzieńczy bunt i podążanie własną drogą przeciwstawione są tradycji, dyscyplinie i z góry zaplanowanym rolom społecznym. Książka jest jak najbardziej na czasie. Ciekawostką jest, że w filmie w rolę pełnego życia i entuzjazmu nauczyciela, wcielił się genialny Robin Williams, który niestety zakończył swoje życie przedwcześnie. Zupełnie jak jeden z bohaterów książki.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii